niedziela, 30 października 2011

Podział funduszy Unii Europejskiej



Chcecie wiedzieć ile pieniędzy uzyskała Polska z Funduszy Europejskich w latach 2007-2013? Przeczytajcie poniższy tekst! Piszcie co o tym myślicie. Czy to wystarczająco dużo czy przydałoby się jeszcze więcej. Jesteśmy ciekawe Waszych zdań. ;*



Łączna suma środków zaangażowanych w realizację Narodowej Strategii Spójności wynosi około 85,6 mld euro. Z tytułu realizacji NSS średniorocznie (do roku 2015) będzie wydatkowe około 9,5 mld euro, co odpowiada około 5 proc. produktu krajowego brutto. Z tej sumy:
  • 67,3 mld euro będzie pochodziło z budżetu Unii Europejskiej,
  • 11,9 mld euro z krajowych środków publicznych (w tym ok. 5,93 mld euro z budżetu państwa), 
  • ok. 6,4 mld euro zostanie zaangażowanych ze strony podmiotów prywatnych.
Wydatki w ramach polityki spójności będą koordynowane z wydatkami przeznaczonymi na instrumenty strukturalne Wspólnej Polityki Rolnej oraz Wspólnej Polityki Rybackiej, a także programami europejskimi w sferze wzmacniania konkurencyjności. 
Łączna suma środków włączona w realizację działań rozwojowych, których głównym elementem będzie NSS, wyniesie łącznie ponad 107,9 mld euro, w tym 85,4 mld środków UE.
Szczegółowy podział funduszy strukturalnych EFS i EFRR oraz Funduszu Spójności w Polsce w układzie poszczególnych programów operacyjnych kształtuje się w następujący sposób: 
  • Program Infrastruktura i Środowisko – współfinansowany z EFRR i FS – 41,9% (27,9 mld euro)
  • 16 programów regionalnych – współfinansowany z EFRR – 24,9% (16,6 mld euro)
  • Program Kapitał Ludzki – współfinansowany z EFS – 14,6% (9,7 mld euro)
  • Program Innowacyjna Gospodarka – finansowany z EFRR – 12,4% (8,3 mld euro)
  • Program Rozwój Polski Wschodniej – finansowany z EFRR – 3,4% (2,3 mld euro)
  • Program Pomoc Techniczna – finansowany z EFRR – 0,8% (0,5 mld euro)
  • Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej – finansowany z EFRR – (0,7 mld euro)
Należy zwrócić uwagę, że oprócz polityki regionalnej, Unia Europejska kładzie także spory nacisk na politykę rolną, rybactwa i rybołówstwa. W Polsce, polityki te są realizowane w ramach dwóch programów: 
  • Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (PROW), na realizację którego alokowano 17,2 mld euro
  • Program Operacyjny „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013” (PO RYBY), na realizację którego zarezerwowano środki w wysokości 0,9 mld euro.

    informacje pochodzą ze strony. www.iwt.org.pl




Rodzaje funduszy europejskich


Dzisiaj mam wam do zaproponowania prezentacje wykonaną przeze mnie. Dotyczy ona właśnie rodzai funduszy europejskich. Zapraszam do obejrzenia i komentowania. Niestety przez pierwszą minutę pojawia się na środku ekranu logo programu do konwertowania. Nie mogę nic na to poradzić, ale myślę, że da się  mimo wszystko zrozumieć co jest w tym miejscu napisane. Przypominam również o składaniu propozycji dotyczących tego, co chcielibyście, aby zostało utworzone z funduszy europejskich w waszej okolicy. Piszcie o nich do nas w komentarzach albo na maila (naszaunia@gmail.com) Na razie jakoś Wam to wymyślanie nie idzie, co mnie nie cieszy. ;/ Mam nadzieję, że się poprawicie. ;*



informacje wykorzystane w projekcie pochodzą ze strony www.iwt.ogr.pl