Trochę przyjemności, czyli różnego rodzaju ciekawostki. :)



Ciekawostki typu "Czy wiesz, że...."

1. Czy wiesz, że
9 maja uznawany jest za Dzień Unii Europejskiej? Tego dnia w 1950 roku Robert Schauman ogłosił plan utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. 


2. Czy wiesz, że symbolem wspolnej waluty UE-euro jest grecka litera epsilon przecięta dwiema równoległymi liniami poziomymi? 


3. Czy wiesz, że dwanaście złotych gwiazd rozłożonych w okręgu na lazurowym tle flagi Unii Europejskiej symbolizuje jedność wszystkich obywateli Unii, a ich liczba nawiązuje do starożytnej symboliki 12 oznaczającej perfekcję i całość?


4. Czy wiesz, że maskotka Unii Europejskiej nosi imię najjaśniejszej gwiazdy na niebie Syriusza? Jest nią niebieska, uśmiechnięta stonoga, która w każdym kraju występuje ubrana w charakterystyczne dla niego elementy narodowe.


5. Czy wiesz, że Polacy nie mogą jeszcze pracować w Niemczech, Austrii, Liechtensteinie i Szwajcarii? Mogą jednak bez problemu założyć w nich firmę, bądź pracować na umowie o samozatrudnieniu.


6. Czy wiesz, że w 2016 roku jedno z polskich miast otrzyma miano Europejskiej Stolicy Kultury?


7. Czy wiesz, że Unia mimo że z nazwy Europejska, posiada terytoria również w Afryce, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej i Azji? Graniczy lądowo z takimi krajami jak Brazylia czy Maroko.


8. Czy wiesz, że co roku odbywają się zawody golfowe-Puchar Rydera, gdzie rywalizują ze sobą zespoły Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i Unii Europejskiej?


9. Czy wiesz, że mimo że Majotta (francuska wyspa położona na archipelagu Komory na Oceanie Indyjskim na północny zachód od Madagaskaru) nie jest częścią UE uczestniczy w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a każdy obywatel Unii Europejskiej może kandydować tam do władz lokalnych?
_____________________________________________________________________________________________
Języki Urzędowe Unii Europejskiej

W Unii Europejskiej obowiązują 23 języki urzędowe, które są jednocześnie językami roboczymi, a mianowicie: angielski, bułgarski, czeski, duński, estoński, fiński, francuski, grecki, hiszpański, irlandzki, litewski, łotewski, maltański, niderlandzki, niemiecki, polski, portugalski, rumuński, słowacki, słoweński, szwedzki, węgierski i włoski.
Pierwsze rozporządzenie Wspólnoty w sprawie języków urzędowych zostało uchwalone w 1958 roku. Ustanowiło ono pierwsze języki urzędowe i robocze UE − francuski, niderlandzki, niemiecki i włoski − czyli języki pierwszych państw członkowskich. Od tamtej pory liczba języków urzędowych rosła w miarę, jak do UE przystępowały kolejne państwa. Języków urzędowych jest jednak mniej niż państw członkowskich, bowiem niektóre z nich posługują się tym samym językiem. Na przykład językami urzędowymi w Belgii są niderlandzki, francuski i niemiecki, a większość ludności Cypru posługuje się greckim, który ma status języka urzędowego.

Status języka urzędowego i roboczego oznacza, że:

  • w każdym z tych języków można przesyłać dokumenty do instytucji UE i w każdym z nich uzyskać odpowiedź, 
  • rozporządzenia i inne unijne dokumenty prawne są publikowane w językach urzędowych, podobnie jak Dziennik Urzędowy.  
Ze względu na ograniczenia czasowe i finansowe stosunkowo niewielka część dokumentów roboczych tłumaczona jest na wszystkie języki. W Komisji Europejskiej angielski, francuski i niemiecki są przeważnie używane jako języki proceduralne, natomiast w Parlamencie Europejskim dokumenty tłumaczone są na różne języki z uwzględnieniem potrzeb europarlamentarzystów.


_____________________________________________________________________________________________

Europa-kontynent wielu języków migowych



Języki migowe stanowią ważny element różnorodności językowej Europy. Charakteryzują się one użyciem kanału wzrokowego, a nie audytywnego, a ich struktury gramatyczne, składnia oraz słownictwo są równie bogate, jak w przypadku języków fonicznych. Ogólnie rzecz biorąc, każdy język foniczny ma swój migowy odpowiednik.

Liczba użytkowników języków migowych


Szczegółowe statystyki na temat liczby użytkowników języków migowych w Unii Europejskiej nie są dostępne, lecz z badania Eurobarometru przeprowadzonego w 2001 roku wynika, że język migowy zna 0,2 proc. respondentów. Jeżeli przełożymy te dane na skalę UE, możemy założyć, że językami migowymi posługuje się około 900 tys. osób. Dane te trzeba jednak traktować krytycznie z uwagi na niewielki rozmiar próby. Inne dane sugerują, że lokalnie używanym językiem migowym jako językiem głównym posługuje się jedna na tysiąc osób, co z kolei oznaczałoby, że w UE takich osób jest około pół miliona. Oprócz osób niesłyszących, dla których język migowy jest językiem głównym, językami migowymi porozumiewają się osoby mające problemy ze słuchem, ich rodzina i znajomi oraz inne osoby, dla których jest to drugi lub trzeci język.

Status prawny

Status języków migowych jest różny w poszczególnych krajach UE. Trzy państwa oficjalnie uznały krajowy język migowy w konstytucji. Są to:

  • Austria (w 2005 r.)
  • Finlandia (w 1995 r.)
  • Portugalia (w 1997 r.)
Inne państwa członkowskie stosują inne środki i akty prawne w celu nadania statusu urzędowego językom migowym: wspólnota flamandzkojęzyczna i wspólnota francuskojęzyczna w Belgii, Dania, Niemcy, Grecja, Irlandia, Łotwa, Norwegia, Słowenia, Szwecja i Wielka Brytania.
Środki te mają poparcie Parlamentu Europejskiego, który w 1988 r. przyjął rezolucję w sprawie języków migowych (potwierdzone w 1998 r.). Rezolucja wzywa Komisję Europejską i państwa członkowskie do promowania języków migowych oraz zagwarantowania osobom niesłyszącym możliwości zdobywania wykształcenia i podejmowania pracy w wybranym przez siebie języku. W latach 1996−1997 Komisja udzielała wsparcia na rzecz projektu „Języki migowe” mającego na celu doprowadzenie do oficjalnego uznania języków migowych. Koordynacją tego dużego projektu zajmowała się Europejska Unia Niesłyszących, czyli federacja zrzeszająca krajowe związki niesłyszących.


_____________________________________________________________________________________________


Odkryjmy Europę!


______________________________________________________


Informacje, gry i quizy dotyczące euro.

______________________________________________________


Z jakiego kraju jest ta moneta?



______________________________________________________




______________________________________________________


Historia Unii Europejskiej


______________________________________________________